FACULTY & STAFF

Administrators
HILL.jpg
Mr. John Hill
Principal
img_7681_0_edited.jpg
Mr. Ory Loupe
Assistant Principal
Office Staff

Angie Foster, Secretary

Christine Basso, Secretary

Melinda Nash, Financial Secretary

Jordan Shelton, Instructional Coach

5th Grade Team

Marie Carollo, ELA

Rachel Woods, ELA

Casey Foster, Math

Melissa Blow, Math Enrichment

Juliette Shackleford, Science

Sarah Strahan, Social Studies 

6th Grade Team

Diedra Chavers, ELA

Chelsea Umbach, ELA

Stacy Perrone, Math

Joy Lewis, Math Enrichment 

Erica Thompson, Enrichment/Librarian

Naomi Sutton, Science

Frank Ariza, Social Studies

7th Grade Team

Irene Farace, ELA

Cathy McCallister, ELA

Garrett Pechon, Math

Harley Dekeyzer, Math Enrichment/Spanish

Lori Broussard, Math Enrichment

Shai McCarthy, Science

Daphne Lucas, Social Studies

8th Grade Team

Connie Bond, ELA

Haley Thonn, ELA

Jessica Dees, Math

Lori Broussard, Math Enrichment

Michelle Newsom, Quest for Success

Josh Burton, Science

Jamie Pechon, Social Studies

Special Education Team

Catherine Starns-Ducote

Cathy Johnson, Math

Amber Richardson, ELA

Heather Thibodeaux, Inclusion

Peggy Vicaro

Coaching Staff

Diedra Chavers, Cross Country

Faylen Delacerda, Girls' Basketball

Casey Foster, Cheerleading

Laura King, Girls' Basketball and 6th & 7th Grade PE

Kenny Lewis, Football and 7th & 8th Grade PE

Garrett Pechon, Boys' Basketball & Football

James Pechon, Football

John Wilkinson,

Track, Boys' Basketball, Football & 5th Grade PE

Enrichment Team

Harley Dekeyzer, Spanish & Multimedia

Melani Glascock, Talented Theatre

Danielle Norris, Gifted

Cyndie Perilloux, Talented Art

Dale Rhodes, Band Director

Erica Thompson, Librarian

Carley Wilmot, Adapted PE

Special Services Team

Heather Boudreaux, RTI

Amber Crayton, School Nurse

Sherri Rester, Computer Lab Manager

Ruby Pizzolato, RKM

Julie Purvis, School Nurse

Elise White, Physical Therapist

Kelsey Williams, Speech Therapist

Sandra Winder, RTI

Paraprofessionals

Brandy Breeland

Deborah Carter

Faylen Delacerda

Linda Erdey

Crystal Hills

Teresa Rogers

Kim Smith

Caroline Thomas

Leslie Thompson, ELL

Custodians

Kim Howell

Sheila Negrotto

T'Keyah Jarrett

Tim Cowart

Floyd Clardy

Melinda Zalson

Cafeteria Staff

Patricia Vicknair, Manager

Angela Lee

Kimberly Maronge

Brittany Novak

Scarlett Ray

Nicole Wainwright

Bus Drivers

Jessica Aranyosi, Elephant

April Bankston, Horse

Billy Bates, Squirrel

Dania Bates, Lion

Kristen Cambre, Fish

Norman Carter, Zebra

Jeanna Wild Clements, Cat

Kelley Davis, Butterfly 

Wanda Gordon, Bee

Leanna Grob, Tiger

Jessica Horton, Alligator

Ricky Mandella, Dolphin

Renee Jones McCool, Rabbit

Tonilynn McDaniel, Bird

Paula Miller, Duck

Rose Marie Persick, Giraffe

Nicole Trahan, Turtle

Barbara Vampran, Frog

April Wainwright, Teddy Bear

Connie Bankston, SPED B615

Jerry Kelly, SPED K1719

Karen Perry, SPED B611

Tracey DePriest, Options B287